روايات فراوانى از معصومين عليهم‏السلام داريم كه ما را به حضور در مجالس علما و بهره گرفتن از علوم‏شان و رهنمود جستن از تعاليم معنوى و فكرى و اخلاقى ايشان فرا مى‏خوانند.
مثلاً، از رسولخدا صلى‏الله‏عليه‏و‏آله روايت شده است كه فرمودند: «مجالسة العلماء عبادة[1]؛ همنشينى با علما عبادت است».
از اميرالمؤمنين عليه‏السلام نيز نقل است كه فرمودند: «العقل ولادة، والعلم إفادة، ومجالسة العلماء زيادة[2]؛ عقل، مادرزادى است؛ علم، اكتسابى است، و همنشينى با علما موجب افزونى [عقل و علم ]است».
همچنين، روايات ما را به تدوين علم و نگارش آن ترغيب مى‏كنند. در حديثى از پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله آمده است كه فرمودند: «قيّدوا العلم. قيل: وما تقييده؟ قال: كتابته[3]؛ علم را به بند بكشيد. عرض شد: به بند كشيدن آن چگونه است؟ فرمودند: با نوشتن آن».
يكى از اين مجالس آكنده از معارف و مواعظ، مجالس مرجع عاليقدر شيعه آية اللّه‏ العظمى سيد صادق حسينى شيرازى دام ظلّه است كه همواره نكته‏هاى باريك و معارف دقيقِ نهفته در مطاوى سخنان و سيره اهل بيت عليهم‏السلام را به شنوندگان ارمغان مى‏كنند. بنابراين، جلسات ايشان، به حق، چشمه سارى تربيتى است و مؤمنان را به پيروى از اهل بيت عليهم‏السلام رهنمون مى‏شوند و به پيمودن راه آنان، از لحاظ عقيده و انديشه و ادب و اخلاق، ترغيب و تشويق مى‏كنند.
آرى، در راستاى عمل به احاديث شريف كه به بهره‏مندى از مجالس علما فرا مى‏خوانند، و در جهت نشر اين احاديث، گروه ترجمه و تحقيق مؤسسه رسول اكرم بر آن شد تا به يارى خدا و توفيق الهى، به تدوين اين احاديث شريف و پى جويى مدلولات روايى و تاريخى آنها بپردازد، كه حاصل آن نفحات الهداية شد، يعنى نخستين مجموعه‏اى كه تقديم خوانندگان ارجمند گرديد. اين مجموعه متضمّن قسمت ذيقيمتى از سخنان اخلاقى و تربيتى معظّم له است كه در مناسبتهاى مختلف ايراد فرموده‏اند.
در گام دوم، ارشادات تربيتى و اخلاقى ايشان را كه در ضمن شرح برخى بندهاى دعاى «مكارم الاخلاق» امام زين العابدين على بن الحسين عليهماالسلام افاضه فرموده‏اند جمع‏آورى كرديم كه نتيجه‏اش كتاب حلية الصالحين[4] شد.
به خوانندگان گرامى وعده داده بوديم كه بقيه درس‏هاى اخلاق معظّم له را كه روزهاى چهارشنبه هر هفته براى طلاب علوم دينى ايراد مى‏كردند، گرد آورى و در اختيار علاقه‏مندان قرار دهيم كه به اين وعده خود نيز جامه عمل پوشانديم و حاصل آن كتاب حاضر است.اين كتاب شامل دو بخش است. بخش يكم دربردارنده همين درسها و سخنرانى هاست كه در فاصله سالهاى 1396 تا 1420 ه.ق ايراد شده‏اند، و بخش دوم حاوى بيانات و توصيه‏هاى ارزشمندى از ايشان مى‏باشد كه طىّ ديدارهايشان با اساتيد و طلاب حوزه‏هاى علميه و مراكز آموزشى و دانشگاه‏ها و ائمه جمعه و جماعات و مبلغان ايرانى و عراقى و كشورهاى ديگر ارائه شده است و گروه تحريريّه پايگاه اينترنتى معظم لّه در اختيار ما گذاشتند و ما تصميم گرفتيم اين بيانات و رهنمودها را، از جهت مناسبتى كه با درس‏هاى اخلاق ايشان دارد، با هم به زيور طبع بياراييم؛ چرا كه اين رهنمودها، نيز جنبه اخلاقى و تربيتى دارند و مخاطب آنها، در درجه اوّل، اهل علم و دين، اعم از حوزوى و دانشگاهى و اساتيد و طلاب و دانشجويان هستند.
در پايان، لازم است از كليه برادرانى كه در تهيه و تدوين اين كتاب مشاركت داشته‏اند، بويژه از برادر عبدالرضا افتخارى و سيد خلدون عسكرى و استاد علاء حسين سپاسگذارى كنيم. از خداى قادر متعال مى‏خواهيم كه همه ما را در مسير درست بدارد و توفيق خدمت بيشتر در اين راه و هر آنچه محبوب و مرضى اوست به ما ارزانى كند. درود بر سرور ما و پيامبرمان محمد و خاندان پاك و مطهّر او باد.

گروه ترجمه و تحقيق مؤسسه فرهنگى رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله


(1). بحارالانوار، ج 1، ص 204، ح 24، باب 4، مذاكرة العلم و مجالسة العلماء.
(2). كنز الفوائد، ص 13، الفصل الاول، مختصر الكلام، فى انّ للحوادث اوّلاً.
(3). مستدرك سفينة البحار، ج 9، ص 28، باب فضل كتابة الحديث و روايته.
(4). اين كتاب به نام «زيور خوبان» با قلم همين مترجم به فارسى برگردانده و منتشر شده است.